top of page
MIBoC Logo 250x108.jpg

Mobius ISO CAT I Ultrasonik Analiz Eğitimi

Bu eğitim, ultrasonik teknoloji ile analiz yapmak isteyen personele, eğitim vermek ve  yetkinliğini ölçmek üzere gerçekleştirilecek  ve sertifika sınavına hazırlamak amacı ile geliştirilmiştir. 4 günlük eğitimin sonunda girilecek sınavda başarılı olanlar ISO standartlarına göre yetkinlik belgesi almaya hak kazanırlar.

Eğitim tamamlandığında kursiyerler Ultrasonik Analiz konusuna giriş yapmış olurlar. Sahada ortamında doğru ölçüm alabilir ve aldıkları ölçümleri doğru bir şekilde yorumlayabilirler.

Ultrasonik Teknolojinin temelleri: ( Sesin temeli, Dalga hareketi, akustik empedans ve etkisi, ters kare kanunu, sürtünme ve türbülansın ultrasonik ses oluşturma mekanizması, desibel skalası);

Genel ölçüm cihazı bilgisi:(Cihaz kullanımı ve fonksiyonları, airborne sensörler, structure borne sensörler, heterodyne prensibi ve uygulamaları, hassasiyet)

Ultrasonik yöntemlerle veri toplama: ( veri toplama prensibi, sensör kullanımı,  ölçüm, zaman ve spektrum sinyalleri)

Veri depolama ve yönetimi:(veritabanı oluşturma, kayıtlı verinin yönetimi, anomali eğilimleri)

Durum izleme prensipleri: (Ultrasonik analiz ne zaman kullanılır, kabul testi,  kaçak tespiti, ultrasonik sızdırmazlık testi, vana testi, buhar kapanları, elektriksel arıza tespiti, hidrolik sistemlerin testi, duruma bağlı rulman yağlama, rulman arıza tespiti, dişli kutusu muayenesi, kavitasyon muayenesi, motor muayenesi)

Hasar şiddeti belirleme:( Desibel alarmların tayini, desibel takibi, istatistiksel alarm oluşturma, zaman sinyal analizi, spektrum analizi, vaka analizi)

Programın hayata geçirilmesi, Raporlama ve düzeltme aksiyonları, İş güvenliği

Ön Şartlar: Eğitime katılmak için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır. Ancak sınavdan başarılı olunsa dahi sertifika alabilmek için daha öncesinde bu alanda 6 ay çalışmış olduğunuzu kanıtlamanız istenmektedir.  Bu noktada görevli olunan kurumda bir yetkilinin teyidi kabul edilmektedir.

Eğitim Süresi: 4 gün

Kontenjan Sınırı: 16 kişi

Eğitimin Verileceği Adres: Prüftechnik Akademi İstanbul Atatürk mah. 3. Cadde 1/2  Ataşehir 

Eğitim Dili: Anlatım dili Türkçe, Sunum ve Eğitim dökümanları İngilizcedir.

İkramlar: Sabah ve öğleden sonra coffee breakleri ile  öğle yemekleri Prüftechnik ‘e tarafından sağlanacak olup, Konaklama ve akşam yemekleri katılımcıya aittir.

bottom of page