top of page

Titreşim Rehberi #2

Durum İzleme Sistemlerinin Temel Bileşenleri              

Durum izlemenin temel ilkelerini tanımladık, peki böyle bir programı kurmanın ve uygulamanın bedeli nedir? Cevap, çok değil.

Böyle bir sistemi kurmak, birkaç yüz pound karşılığı satın alınabilen mobil “doğrult ve ölç” ilkesiyle çalışan ve genelde RMS cinsinden toplam titreşim değeri gösteren bir cihazla dahi yapılabilir. Ölçümler manuel olarak bir grafik üstüne kaydedilebilir ve zamanla kaydedilen ölçümler ile işletme durumundaki değişimler gözlemlenebilir. 

Böyle bir program uygulanırken öncelikle, makineden durum verisi toplanır ve makine trendinin takip edilmesi amacı ile bilgisayara aktarılır. Sonrasında, makine durumundaki potansiyel sorunları tespit etmek amacıyla algoritmik hesaplamalar (FFT analizi) içeren durum analizi yapılır. Mobil sistemlere kıyasla çevrimiçi sistemler, sürekli ölçüm almanıza ve alarm seviyeleri tanımlamanıza olanak tanır.

 

Sistem detayı ve analiz kabiliyeti arttıkça, sistem maliyeti de artmaktadır. Üretim tesisinde bulunan makinaların kritiklik seviyesi, durum izleme sisteminin seviyesini belirlemektedir. Buna karşılık, durum izleme sistemine £20,000 harcayan bir firma, £1,000 harcayan bir firmaya göre 20 kat daha iyi sonuç alacak gibi doğru bir orantı yoktur.

 

Sizin için en uygun olan durum izleme sistemini seçin. Sistemin özelliklerini firmanıza ve sahip olunan vasıflara göre ayarlayın. Piyasada bulunan en pahalı sistem en iyisi olabilir ancak üretim tesisinize uygun olmayabilir.

Eğer üretim tesisinde çok fazla kritik üretim ekipmanı mevcut ise, çevrimiçi durum izleme sistemleri düşünülebilir. Eğer üretim tesisi küçükse, daha basit bir başlangıç yapılıp, rutin görsel takip ve toplam titreşim değerleri ölçmek yeterli olacaktır. Eğer kararsızsanız, altyapısı geliştirilmeye açık bir sistem kurularak, durum izleme ihtiyaçları doğdukça daha karmaşık analiz araç eklemeleri yapılabilir.

Toplanan verinin trendini takip edin. Sistemlerin geneli (en pahalı olanlar dahi) trendi takip eder ve sadece bir problem oluştuğunda analiz yapılır. Eğer gerekirse, bir uzmana danışılarak bu analiz dışarıdan hizmet olarak alınabilir.

2.jpg
bottom of page