top of page

Titreşim Rehberi #3

Durum İzleme Sistemlerini Uygulamak                            

İlk ve en önemlisi, durum izleme sistemini uygulamak için tesisinizi iyi tanıyor olmanız gereklidir. Makinelerin nasıl çalıştığına dair, basit bile olsa bir kavrayışa sahip olmanız gereklidir. Bu, başlangıç yatırımı olarak sensörlere, ileri derece analizlere veya çok kabiliyetli çalışanlar için büyük yatırımlar yapacaksınız anlamına gelmiyor. ISO standartları, makine tedarikçileri ve geçmiş işletme deneyimi genelde tesisinizin nasıl işlemesi gerektiği konusunda yeterli bilgiyi sağlayacaktır. Tesisinizin gerçekte nasıl işlediği ise titreşim ölçümü, termografi, yağ analizi ve operatör deneyiminden gelen bilgiler ile belirlenebilir.

 

Efektif bir durum izleme sistemi yönetmek için anahtar öğelerden biri, tesis yönetimi bu sistemde çalışan operatörlerin yeterli kabiliyete sahip olduğundan emin olmalı ve bunun için çalışanlarını sürekli geliştiren eğitim programları uygulamalıdır.

Durum izleme sistemini uygulamak tam zamanlı bir iş olmak zorunda değildir ancak yükümlülük ve çeşitli veri toplama, depolama ve izleme yoluyla düzenli takip rutinleri gerektirir.

3.jpg
bottom of page